Unul dintre cele 2 tipuri de acțiuni, în funcție de forma emiterii
Acțiunile pot fi emise pe suport fizic, fără precizarea acționarului, caz în care se numesc la purtător, cel care le deține la un moment dat este considerat proprietarul iar transferul lor se realizează prin simpla înmânare a titlului.
Noile reglementări în materia prevenirii spălării banilor au obligat Societățile pe acțiuni și în comandită pe acțiuni românești la convertirea acțiunilor la purtător în acțiuni nominative până la data de 21.01.2021, sub sancțiunea dizolvării societății.
Tranzacționarea de acțiuni, adică cumpărarea-vânzarea acțiunilor unor companii listate pe diverse Burse de valori, speculând creșterea economică pe care o va înregistra compania, prezintă interes pentru orice investitor strategic.
La LST Investment oferim repere profesional investitorilor în căutare de plasamente strategice în acțiuni. Pentru mai multe informații ne puteți contacta aici.
London |
Frankfurt |
Hong Kong |
Tokyo |
New York |
Sydney |